Akint Rules Matter

Na czym polegają i dlaczego są tak ważne przeglądy dachów?

Choć okresowy przegląd dachu nie jest obowiązkowy, to warto jednak zastanowić się nad jego wykonaniem. Dobrze przeprowadzony przegląd gwarantuje spokojną jesień bez przeciekania i zimę bez wkradającego się przez szczeliny mrozu do domu.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Jedną z pierwszych rzeczy, na jaką trzeba zwrócić uwagę podczas przeglądu dachu, są elementy wykonane z innych materiałów niż pokrycie dachowe, ponieważ mogą być one nieszczelne. Zalicza się do nich okna, kominy, kosze dachowe czy kominki wentylacyjne. W każdym nieszczelnym miejscu może pojawić się woda, która staje się bardziej niebezpieczna, kiedy temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera. Kompleksowy przegląd pozwoli dostrzec nawet najmniejsze uszkodzenia i daje możliwość szybkiej naprawy. Miejsca, w których zamocowane są gwoździe i śruby, to może niezbyt oczywista rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę, ale bardzo istotna. Niewłaściwe uszczelnienie tych punktów może skutkować przenikaniem w nie wody.

Różne materiały na pokrycia dachowe

Należy pamiętać, że w zależności od użytego materiału na dach, przegląd i ewentualne usunięcie usterki będą wyglądać inaczej. W Polsce najczęściej spotykamy się z papą, dachówkami ceramicznymi i blachodachówką jako materiałami na pokrycia dachowe. Jeśli mamy do czynienia z papą, trzeba przyjrzeć się jej pod kątem powstałych dziur czy różnego rodzaju deformacji. Tutaj usunięcie defektu jest dosyć prostym zabiegiem polegającym na nałożeniu nowej warstwy papy. Dachówka może popękać od silnego mrozu lub na jej powierzchni pojawią się uszkodzenia powstałe w wyniku uderzeń. Blachodachówka natomiast może ulegać korozji lub się odkształcać.

Cykliczne przeglądy dachu oraz wykonywanie drobnych napraw na bieżąco są znacznie tańsze niż generalny remont, który prawdopodobnie będzie trzeba przeprowadzić, kiedy z pozoru niewielkie szkody zaczną zagrażać naszemu bezpieczeństwu. Przegląd warto zaplanować wcześniej, najlepiej od razu po okresie zimowym lub jesienią.

Poznaj obszary naszej działalności

akint.services

akint.archi

akint.engineering

akint.energy

akint.spaces