Akint Rules Matter

Jak efektywnie utrzymywać infrastrukturę techniczną budynku?

We wszystkich budynkach – niezależnie od ich przeznaczenia – muszą znaleźć się elementy, które są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Mogą spełniać one szereg różnych funkcji, przez co często przyjmują one inną formę. To w skrócie jest infrastruktura techniczna – o utrzymanie jej nienagannego stanu powinien zadbać właściciel. Podpowiadamy, jakie są na to najlepsze i najefektywniejsze sposoby.

Czym dokładnie jest infrastruktura techniczna budynku?

Infrastruktura techniczna znajduje się w każdym budynku. Odgrywa ona niezwykle ważną rolę – szczególnie w przedsiębiorstwach, w których służy do codziennego użytku. Jest to ogół urządzeń, sieci oraz instalacji, które umożliwiają prawidłowe funkcjonowanie obiektu oraz umożliwiają korzystanie z niego osobom w nim przebywającym.

Utrzymanie infrastruktury technicznej budynku nie tylko zapewnia całkowitą sprawność wszystkich jej elementów, lecz także podnosi wartość samego obiektu. W niektórych przypadkach ciężko jest dopilnować wszystkiego samodzielnie, dlatego z pomocą przychodzą firmy, które specjalizują się w zarządzaniu nieruchomościami.

Utrzymanie infrastruktury technicznej a facility management

Najprostszym sposobem na efektywne utrzymanie infrastruktury technicznej budynku jest skorzystanie z usług firm zewnętrznych, które oferują facility management, czyli obsługę techniczną nieruchomości. Ma to na celu zapewnienie ciągłej i pełnej sprawności oraz maksymalnej funkcjonalności obiektu.

Kompleksowa obsługa techniczna nieruchomości obejmuje wiele rodzajów usług, a wśród nich wymienić można m.in. stałe monitorowanie instalacji, systemów i sieci, konserwację instalacji technicznych, przeprowadzanie bieżących napraw czy sporządzanie niezbędnej dokumentacji technicznej.

Usługi facility management, przeznaczone są więc dla właścicieli i zarządców budynków, którym zależy na tym, aby utrzymać stan techniczny nieruchomości w jak najlepszym stanie. Zwiększa to przy okazji komfort i bezpieczeństwo wszystkich osób przebywających w obiekcie, co wpływa na jakość jego postrzegania.

Dbanie o regularne przeglądy i konserwacje

Innym, choć nieco mniej wygodnym dla właściciela, sposobem utrzymania infrastruktury technicznej budynku jest dbanie o przeprowadzanie regularnych przeglądów i konserwacji, którym powinny być poddawane wszystkie elementy wchodzące w jej skład. Konieczne jest także bieżące usuwanie wszelkich awarii i usterek, a także – w razie konieczności – przeprowadzanie prac modernistycznych. Niestety, wtedy obowiązek dopilnowania wszelkich terminów czy dbanie o dokumentację spoczywa na rękach zarządcy nieruchomości, dlatego też coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z kompleksowych usług firm zewnętrznych.

Poznaj obszary naszej działalności

akint.services

akint.archi

akint.engineering

akint.energy

akint.spaces