Akint Rules Matter

Zastosowanie termowizji w diagnostyce instalacji elektrycznych

Termowizja to system obrazowania, który posługuje się promieniowaniem podczerwonym. Za pomocą tego rozwiązania da się określić, które obszary są cieplejsze, a które chłodniejsze. Tego rodzaju funkcja jest przydatna w wielu różnych dziedzinach. Stosuje się ją chociażby do diagnostyki instalacji elektrycznych. To właśnie w tym obszarze termowizja okazuje się wyjątkowo przydatna.

Nie da się ukryć, że w instalacjach elektrycznych czasami występują jakieś wady. Objawiają się one na różne sposoby. Czasami widoczne są gołym okiem. Czasami jednak zdarza się i tak, że pozostają w ukryciu. W takiej sytuacji trzeba zastosować specjalne metody. Jedną z nich jest właśnie sposób zasadzający się na umiejętnym wykorzystaniu termowizji.

Szczegóły rozwiązania

W prawidłowo działającej instalacji elektrycznej nie istnieją żadne anomalie dotyczące temperatury. Jest raczej tak, że na całej długości układu występuje mniej więcej podobny poziom ciepła. Jednak w przypadku, w którym dochodzi do usterki, może się zdarzyć tak, że w pewnych miejscach dojdzie do podwyższenia temperatury. Właśnie w tego rodzaju sytuacjach przydaje się termowizja. Pozwala ona na to, żeby precyzyjnie wykryć dokładnie te obszary, w których występują wszelkiego rodzaju odstępstwa od normy.

Diagnostyka instalacji elektrycznych z wykorzystaniem termowizji ma kluczowe znaczenie nie tylko dlatego, że pozwala usunąć błędy. Liczy się ona również z tego powodu, iż jest niezwykle istotna z punktu widzenia bezpieczeństwa. Jeżeli w instalacji elektrycznej występują bowiem jakieś przegrzane elementy, to stwarzają one, w zależności od kontekstu, mniejsze lub większe zagrożenie. W skrajnych przypadkach niezaplanowany wzrost temperatury może nawet doprowadzić do takich katastrofalnych okoliczności jak pożar czy porażenie.

Jak widać, zastosowanie termowizji jest więc niekiedy nie tyle przydatną ewentualnością, ile raczej nieodzowną koniecznością. Dzięki temu rozwiązaniu można zarówno usprawnić to, co szwankuje, jak i poczuć się bezpieczniej.

Poznaj obszary naszej działalności

akint.services

akint.archi

akint.engineering

akint.energy

akint.spaces