Akint Rules Matter

W jaki sposób wykorzystuje się audyt Due Diligence w branży nieruchomości?

Rynek nieruchomości w Polsce nieustannie się rozwija, przez co inwestowanie w obiekty mieszkalne lub publiczne powszechnie uważane jest za najlepszy i najbardziej opłacalny rodzaj inwestycji. Następstwem tego jest rosnące zapotrzebowanie na tzw. audyty techniczne Due Diligence, które wykorzystywane są m.in. przy procesach kupna i sprzedaży. O tym, w jaki sposób są one stosowane i jak są przeprowadzane, opowiadamy w artykule.

Czym jest audyt Due Diligence?

Warto rozpocząć od zdefiniowania, czym właściwie jest audyt Due Diligence. Jest to narzędzie, które stosowane jest w ocenie i wielopłaszczyznowej analizie kondycji przedsiębiorstwa. Sprawdzone zostają wówczas kwestie finansowe, prawne, a także podatkowe.

Audyt ma na celu ocenę aktualnej sytuacji, a także określenie istnienia potencjalnego i możliwego ryzyka, które miałoby wiązać się z planowaną transakcją. Badanie przeprowadzane jest przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje, najczęściej są to rzeczoznawcy czy prawnicy.

Audyt Due Diligence a branża nieruchomości

Wiele osób może zapytać – skoro audyt Due Diligence stosowany jest w ocenie stanu przedsiębiorstwa, jak może być on wykorzystany w branży nieruchomości? Odpowiedź jest prosta – w sposób bardzo podobny.

Due Diligence nieruchomości to bowiem sposób na dostarczenie szczegółowych i kompletnych informacji na temat jej stanu technicznego, statusu prawnego, a także opinii i ocen rzeczoznawców. Pozwala on na oszacowanie stopnia ryzyka związanego z zakupem oraz na sporządzenie rozwiązań, które służą jego zminimalizowaniu.

Zakres audytu może znacząco różnić się w zależności od potrzeb i oczekiwań zleceniodawcy oraz specyfikacji danej nieruchomości, jednak zasadniczym celem tej analizy jest sprawdzenie, czy przekazane przez osobę sprzedającą informacje są zgodne z prawdą oraz czy nabywca zyska możliwość zrealizowania inwestycji w oparciu o swoje wcześniejsze plany i założenia.

Audyty Due Diligence nieruchomości przeprowadzane powinny być przez ekspertów, którzy posiadają zarówno kompleksową wiedzę na temat technicznych aspektów funkcjonowania nieruchomości, jak i mają świadomość komercyjnych aspektów transakcji sprzedażowych. Dzięki temu będą mogli w jak najlepszy sposób doradzić swojemu klientowi.

Dzisiejszy rynek obrotu nieruchomościami dostarcza inwestorom wiele możliwości. Warto korzystać z dostępnych w jego obszarze pomocy, bowiem skorzystanie z wiedzy, doświadczenia oraz znajomości przepisów prawnych specjalisty, z pewnością przyda się w podjęciu decyzji dotyczącej transakcji.

Poznaj obszary naszej działalności

akint.services

akint.archi

akint.engineering

akint.energy

akint.spaces