Akint Rules Matter

W jaki sposób wykorzystuje się audyt Due Diligence w branży nieruchomości?

Bez kategorii

Podstawowe typy przeglądów budowlanych

Podstawowe typy przeglądów budowlanych

W Polsce, właściciele i zarządcy obiektów budowlanych zobowiązani są do przeprowadzania regularnych przeglądów budowlanych, które mają na celu utrzymanie bezpieczeństwa, funkcjonalności oraz estetyki...

Jak wybrać biuro projektowe do aranżacji biura?

Jak wybrać biuro projektowe do aranżacji biura?

Aranżacja biura to nie tylko estetyka, ale również funkcjonalność i wygoda dla pracowników. Wybór odpowiedniego biura projektowego jest kluczowy, aby osiągnąć te cele. W tym artykule przedstawimy, na co...

Potrzebujesz wsparcia w tym obszarze?
Skontaktuj się z nami.

Rynek nieruchomości w Polsce nieustannie się rozwija, przez co inwestowanie w obiekty mieszkalne lub publiczne powszechnie uważane jest za najlepszy i najbardziej opłacalny rodzaj inwestycji. Następstwem tego jest rosnące zapotrzebowanie na tzw. audyty techniczne Due Diligence, które wykorzystywane są m.in. przy procesach kupna i sprzedaży. O tym, w jaki sposób są one stosowane i jak są przeprowadzane, opowiadamy w artykule.

Czym jest audyt Due Diligence?

Warto rozpocząć od zdefiniowania, czym właściwie jest audyt Due Diligence. Jest to narzędzie, które stosowane jest w ocenie i wielopłaszczyznowej analizie kondycji przedsiębiorstwa. Sprawdzone zostają wówczas kwestie finansowe, prawne, a także podatkowe.

Audyt ma na celu ocenę aktualnej sytuacji, a także określenie istnienia potencjalnego i możliwego ryzyka, które miałoby wiązać się z planowaną transakcją. Badanie przeprowadzane jest przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje, najczęściej są to rzeczoznawcy czy prawnicy.

Audyt Due Diligence a branża nieruchomości

Wiele osób może zapytać – skoro audyt Due Diligence stosowany jest w ocenie stanu przedsiębiorstwa, jak może być on wykorzystany w branży nieruchomości? Odpowiedź jest prosta – w sposób bardzo podobny.

Due Diligence nieruchomości to bowiem sposób na dostarczenie szczegółowych i kompletnych informacji na temat jej stanu technicznego, statusu prawnego, a także opinii i ocen rzeczoznawców. Pozwala on na oszacowanie stopnia ryzyka związanego z zakupem oraz na sporządzenie rozwiązań, które służą jego zminimalizowaniu.

Zakres audytu może znacząco różnić się w zależności od potrzeb i oczekiwań zleceniodawcy oraz specyfikacji danej nieruchomości, jednak zasadniczym celem tej analizy jest sprawdzenie, czy przekazane przez osobę sprzedającą informacje są zgodne z prawdą oraz czy nabywca zyska możliwość zrealizowania inwestycji w oparciu o swoje wcześniejsze plany i założenia.

Audyty Due Diligence nieruchomości przeprowadzane powinny być przez ekspertów, którzy posiadają zarówno kompleksową wiedzę na temat technicznych aspektów funkcjonowania nieruchomości, jak i mają świadomość komercyjnych aspektów transakcji sprzedażowych. Dzięki temu będą mogli w jak najlepszy sposób doradzić swojemu klientowi.

Dzisiejszy rynek obrotu nieruchomościami dostarcza inwestorom wiele możliwości. Warto korzystać z dostępnych w jego obszarze pomocy, bowiem skorzystanie z wiedzy, doświadczenia oraz znajomości przepisów prawnych specjalisty, z pewnością przyda się w podjęciu decyzji dotyczącej transakcji.