Istnieje obowiązek przeprowadzania okresowych kontroli budynków. Ma to na celu zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom, a także ochronę mienia i środowiska. Właściciele i zarządcy nieruchomości muszą...
Bez kategorii
Istnieje obowiązek przeprowadzania okresowych kontroli budynków. Ma to na celu zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom, a także ochronę mienia i środowiska. Właściciele i zarządcy nieruchomości muszą...
W obliczu rosnących cen energii oraz coraz większej świadomości ekologicznej społeczeństwa, efektywność energetyczna urządzeń staje się jednym z kluczowych aspektów zarówno w budownictwie, jak i w...
W Polsce, właściciele i zarządcy obiektów budowlanych zobowiązani są do przeprowadzania regularnych przeglądów budowlanych, które mają na celu utrzymanie bezpieczeństwa, funkcjonalności oraz estetyki...
Aranżacja biura to nie tylko estetyka, ale również funkcjonalność i wygoda dla pracowników. Wybór odpowiedniego biura projektowego jest kluczowy, aby osiągnąć te cele. W tym artykule przedstawimy, na co...
Potrzebujesz wsparcia w tym obszarze?
Skontaktuj się z nami.
Rynek nieruchomości w Polsce nieustannie się rozwija, przez co inwestowanie w obiekty mieszkalne lub publiczne powszechnie uważane jest za najlepszy i najbardziej opłacalny rodzaj inwestycji. Następstwem tego jest rosnące zapotrzebowanie na tzw. audyty techniczne Due Diligence, które wykorzystywane są m.in. przy procesach kupna i sprzedaży. O tym, w jaki sposób są one stosowane i jak są przeprowadzane, opowiadamy w artykule.
Warto rozpocząć od zdefiniowania, czym właściwie jest audyt Due Diligence. Jest to narzędzie, które stosowane jest w ocenie i wielopłaszczyznowej analizie kondycji przedsiębiorstwa. Sprawdzone zostają wówczas kwestie finansowe, prawne, a także podatkowe.
Audyt ma na celu ocenę aktualnej sytuacji, a także określenie istnienia potencjalnego i możliwego ryzyka, które miałoby wiązać się z planowaną transakcją. Badanie przeprowadzane jest przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje, najczęściej są to rzeczoznawcy czy prawnicy.
Wiele osób może zapytać – skoro audyt Due Diligence stosowany jest w ocenie stanu przedsiębiorstwa, jak może być on wykorzystany w branży nieruchomości? Odpowiedź jest prosta – w sposób bardzo podobny.
Due Diligence nieruchomości to bowiem sposób na dostarczenie szczegółowych i kompletnych informacji na temat jej stanu technicznego, statusu prawnego, a także opinii i ocen rzeczoznawców. Pozwala on na oszacowanie stopnia ryzyka związanego z zakupem oraz na sporządzenie rozwiązań, które służą jego zminimalizowaniu.
Zakres audytu może znacząco różnić się w zależności od potrzeb i oczekiwań zleceniodawcy oraz specyfikacji danej nieruchomości, jednak zasadniczym celem tej analizy jest sprawdzenie, czy przekazane przez osobę sprzedającą informacje są zgodne z prawdą oraz czy nabywca zyska możliwość zrealizowania inwestycji w oparciu o swoje wcześniejsze plany i założenia.
Audyty Due Diligence nieruchomości przeprowadzane powinny być przez ekspertów, którzy posiadają zarówno kompleksową wiedzę na temat technicznych aspektów funkcjonowania nieruchomości, jak i mają świadomość komercyjnych aspektów transakcji sprzedażowych. Dzięki temu będą mogli w jak najlepszy sposób doradzić swojemu klientowi.
Dzisiejszy rynek obrotu nieruchomościami dostarcza inwestorom wiele możliwości. Warto korzystać z dostępnych w jego obszarze pomocy, bowiem skorzystanie z wiedzy, doświadczenia oraz znajomości przepisów prawnych specjalisty, z pewnością przyda się w podjęciu decyzji dotyczącej transakcji.