Akint Rules Matter

W jaki sposób poprawnie przeprowadzić przegląd kominiarski?

O każdy komin trzeba się odpowiednio zatroszczyć. W końcu obiekt ten stanowi jedną z podstawowych części budynku. To właśnie przez niego wydostają się na zewnątrz produkty spalania materiału opałowego. Gdyby więc nie kominy, udusilibyśmy się w swoich własnych spalinach. Warto zatem dbać o to, aby nie tylko przeprowadzać przeglądy kominiarskie, ale także dokonywać je w sposób poprawny.

Wyróżniki prawidłowego przeglądu

Co to właściwie znaczy, że jakiś przegląd kominiarski jest poprawnie przeprowadzony? Jeden aspekt, który można wyróżnić w tym kontekście, związany jest z czasem. Otóż prawidłowo wykonany przegląd kominiarski to taki, który następuje w odpowiednim czasie. Czyli co najmniej raz do roku. Właśnie taka regularność pozwala osiągnąć najlepsze efekty związane z doglądaniem komina. Co najmniej nie znaczy jednak tylko. W określonych przypadkach liczba przeglądów powinna wręcz być większa. Jest tak na przykład w sytuacji, w której używa się paliwa ciekłego. Wówczas wymagany jest dwukrotny przegląd w ciągu roku.

Dla prawidłowego przeglądu komina ważne jest nie tylko to, kiedy on następuje. Równie istotne jest to, co i jak dzieje się w jego trakcie. A dziać może się tylko to, co jest zgodne z przepisami. Przeglądanie kominów jest bowiem regulowane różnego rodzaju obostrzeniami. Jest to też z pewnością jedna z przyczyn tego, że zajęciem tym mogą się zajmować jedynie prawdziwi profesjonaliści. Czyli po prostu kominiarze. Przygotowanie takiego fachowca można zweryfikować, chociażby po tym, czy posiada on uprawnienia niezbędne do wykonywania zawodu.

Niewątpliwie prawidłowy przegląd kominiarski to taki, który obejmuje wszystkie ważniejsze części obiektu. Wiadomo bowiem, że komin nie jest jednolitą strukturą, tylko składa się z różnego rodzaju elementów. Każda czynność przeprowadzona w trakcie przeglądu powinna zaś zostać odhaczona w specjalnym protokole. Tego rodzaju dokument poświadcza to, co faktycznie zostało dokonane podczas przeglądu.

Poznaj obszary naszej działalności

akint.services

akint.archi

akint.engineering

akint.energy

akint.spaces