Budynek znajduje się na najtrudniejszym do tej pory terenie osuwiskowym, co stanowiło bardzo duże projektowe i konstrukcyjne wyzwanie. Formą trzech przenikających się brył przynosi na myśl współczesne duńskie rozwiązania, a zachowując strome spadki dachów wnosi element regionalnej architektury małopolskiej, wpisując się w kontekst otoczenia.
Budynek dwu kondygnacyjny, bez podpiwniczenia, na planie litery „U” podzielono na strefy funkcjonalne, części: administracyjną- piętra skrzydła północnego; część Młodzieżowego Domu Samopomocy- parter oraz część środkowego skrzydła na piętrze; oraz Mieszkania Treningowe przygotowujące do niezależnego życia- skrzydła południowego części piętra.
Rzut w kształcie litery „U” zwrócono do wnętrza działki wytyczając w ten sposób wewnętrzny, intymny dziedziniec, na który użytkownicy mogą wyjść bezpośrednio z sal zajęciowych jego okalających. Na parterze znajdziemy takie sale jak pracownie ceramiczną, stolarską, plastyczną, sale ruchowe, poznawania świata, sale zajęciowe oraz gabinety specjalistyczne wymagane i potrzebne w tego typu placówkach. Na piętrze znajdzie się również blok mieszkań treningowych, w których potrzebujące opieki osoby powoli i w spokoju będą mogły przygotować się do coraz bardziej samodzielnego życia. W części północnej znajdzie się administracja i obsługa budynku, która cementuje i usprawnia funkcjonowanie całości.
Budynek jest całkowicie dostosowany do osób z niepełnosprawnościami motorycznymi, słuchowymi i wzrokowymi utrzymując ducha projektowania uniwersalnego, a także wykorzystuje cenne dla środowiska ekologiczne rozwiązania materiałowe i instalacyjne.