Akint Rules Matter

Jak prawidłowo wykonać kosztorys budowlany?

Kosztorys to dokument niezbędny, niezależnie od tego, jaki rodzaj budynku wznosimy. To on pomaga nam zaplanować kolejne kroki i sprawia, że całe przedsięwzięcie może zostać zrealizowane solidnie i w wyznaczonym terminie. Jedna jak go wykonać, tak by był prawidłowy, ale jednocześnie prosty?

Jak wykonać kosztorys?

Kosztorys to dokument finansowy, który określa m.in. zakres planowanych prac oraz koszt i ilość materiałów, jakie wykorzystamy. Zliczenie tych podstawowych elementów pozwala nam oszacować koszty całościowe naszej inwestycji. Istnieją dwie podstawowe metody, pozwalające opracować dobry kosztorys budowlany. Pierwsza to metoda uproszczona, która podaje nam jedynie pewne przybliżenie i nie uwzględnia szczegółowych danych. Druga, czyli tzw. metoda szczegółowa, uwzględnia wszystkie elementy i daje nam szerszy wgląd w sytuację. Trzeba jednak przyznać, że tworzenie kosztorysu budowlanego to żmudna praca, która wymaga doświadczenia. Dlatego warto skorzystać z pomocy naszych specjalistów, którzy zajmują się projektowaniem architektonicznym, już od etapu planowania wydatków. 

Podstawowe kategorie wydatków

Kosztorys możemy wykonać, dzieląc wydatki na pięć podstawowych grup. Pierwsza z nich to zakup projektu budowlanego i opłacenie wszystkich niezbędnych pozwoleń. Koszty na tym etapie zależą przede wszystkim od specyfiki obiektu. Zaliczamy do nich także pozwolenie na budowę, cenę otrzymania warunków zabudowy, cenę określenia warunków technicznych przyłączenia mediów, a także sporządzenie szczegółowej mapy sytuacyjno-wysokościowej. Kolejny element to wydatki na samą konstrukcję domu: wykonanie fundamentów, postawienie ścian nośnych oraz ścian działowych, czy koszty wykonani nadproży. Trzecia grupa wydatków to koszty związane z konstrukcją dachów, do których zaliczamy m.in. kominy i wentylację, strop, więźbę dachową, poszycie oraz pokrycie dachu. Nie mniej ważna jest tzw. stolarka zewnętrzna, która doprowadzana nasz budynek od stanu surowego do zamkniętego. W grę wchodzą tu wszystkie okna zewnętrzne i drzwi, a niekiedy także wykonanie bramy garażowej. Ostatnia grupa to koszty związane z wykończeniem wnętrza. To ważny element, który łączy w sobie wykonanie posadzek, tynkowanie, wykonania parapetów, instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej oraz ogrzewania.  

Poznaj obszary naszej działalności

akint.services

akint.archi

akint.engineering

akint.energy

akint.spaces