Akint Rules Matter

Jak praktycznie zaprojektować przestrzeń biurową?

Trendem w aranżacji przestrzeni biurowej od wielu lat jest model open space. Nic nie wskazuje na to, aby otwarta przestrzeń miała zostać zastąpiona czymś innym, a to za sprawą możliwości szybkiej i płynnej komunikacji pomiędzy pracownikami. Niestety – w wielu biurach z otwartą przestrzenią panuje hałas i brak prywatności, co przekłada się na kłopoty z koncentracją. Podpowiadamy więc, na co zwrócić uwagę podczas projektowania przestrzeni biurowej.

Podstawowe zasady aranżacji biura

Biuro uważane jest za wizytówkę firmy, dlatego jego odpowiednie zaprojektowanie odgrywa niezwykle ważną rolę. Powinno być one urządzone gustownie i ze wskazaniem na charakter prowadzonej działalności. Najważniejsze jest jednak to, aby przestrzeń umożliwiała pracownikom odpowiednie warunki do realizowania codziennych obowiązków. Wpływa na to m.in. odpowiedni metraż, który niweluje tłok i bałagan w pomieszczeniu.

W zależności od profilu działalności firmy warto zastanowić się nad wydziałem stref, które odpowiadają codziennie wykonywanym w biurze zadaniom. Obejmuje to zarówno strefy pracy indywidualnej, jak i spotkań grupowych czy relaksu. Podczas aranżacji biura nie należy zapominać także o przepisach prawnych, które regulują m.in. dopuszczalny poziom hałasu na stanowiskach wyposażonych w komputery.

W co wyposażyć przestrzeń biurową?

Aranżując przestrzeń biurową, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na wybór odpowiednich mebli, wśród których najważniejszą rolę odgrywają wygodne krzesła lub fotele. Biurka czy szafki powinny natomiast umożliwiać swobodne przechowywanie dokumentów, czy akcesoriów biurowych.

Istnieją badania potwierdzające fakt, że produktywność pracowników otoczonych żywymi zielonymi roślinami wzrasta o kilkanaście procent – warto więc poświęcić chwilę na dobór roślin, które pozytywnie wpłyną na regulację wilgotności powietrza. Odgrywają one szczególną rolę zwłaszcza w pomieszczeniach wyposażonych w klimatyzację. Wybór roślin nie może być przypadkowy, dlatego nieocenioną pomocą może stać się skorzystanie z usług firmy, która zajmuje się projektowaniem zieleni w biurach.

Zaaranżowanie biura to nie lada wyzwanie. Choć przestrzenie typu open space umożliwiają nieco większą swobodę w projektowaniu, podczas ich aranżacji należy pamiętać o 3 najważniejszych funkcjach idealnego środowiska pracy, jakimi są: komunikacja, koncentracja i regeneracja.

Poznaj obszary naszej działalności

akint.services

akint.archi

akint.engineering

akint.energy

akint.spaces