Akint Rules Matter

Drugie życie starej fabryki. Najpiękniejsze realizacje

Kiedy w Nowym Jorku pod koniec lat 60.  powstawać zaczęły pierwsze lofty, nikt do końca nie zdawał sobie sprawy z tego, jak gigantyczny potencjał tkwi w budynkach starych fabryk. Jednak lata mijały, technologie budowlane ulegały zmianie, ale zainteresowanie terenami postfabrycznymi nie malało. Trend inwestycyjny na obiekty postindustrialne dotarł do Polski z pewnym opóźnieniem, ale pod względem jakości wykonania i pomysłów na zagospodarowanie przestrzeni mamy wiele do zaoferowania.

Zalety inwestycji w tereny postfabryczne

Dużą zaletą loftów są wysokie sufity i przestronne pomieszczenia, dające mnóstwo możliwości aranżacji. Restauracje i biura tworzone w budynkach pofabrycznych zyskują niepowtarzalny postindustrialny klimat. Ciężkie ściany z cegły i surowego betonu często zestawiane są z elementami drewnianymi i dekoracyjnymi, które nadają pomieszczeniom przytulny charakter. Duże okna zapewniają dobre nasłonecznienie, dzięki czemu wnętrza starych fabryk nie muszą być ponure. Poniższe przykłady starych fabryk w nowych odsłonach pokazują, jakie efekty można uzyskać odnawiając zabudowę terenów pofabrycznych. Ważnym czynnikiem tych inwestycji jest również to, że wraz z przywróceniem blasku unikatowym budynkom i ich otoczeniu, na znaczeniu zyskuje cała okolica.

Przykłady rewitalizacji terenów starych fabryk w Polsce

Jednymi z najbardziej spektakularnych przykładów przemian terenów pofabrycznych są niewątpliwie:

  • Fabryka Norblina na warszawskiej Woli – ten historyczny teren odrestaurowano z zachowaniem detali starych murów. Na zrewitalizowanym terenie fabryki mieszczą się m.in. restauracje, kino, biura oraz muzeum, w którym obejrzeć można stare maszyny, wykorzystywane w latach świetności zakładów Norblina,
  • Stary Browar w Poznaniu – to przykład pietyzmu z jakim inwestorzy i zespół architektów podeszli do XIX-wiecznego obiektu, w którym obecnie odbywają się przede wszystkim imprezy kulturalne i wystawy sztuki. Można także wybrać się tu na obiad, wziąć udział w warsztatach edukacyjnych, a miłośnicy historii i architektury mogą zwiedzić teren z przewodnikiem. Stary Browar zdobył wiele nagród oraz wyróżnień za swoją działalność,
  • Praga Centrum – w miejscu starej stalowni utworzono fantastyczny kompleks, w którym odbywają się koncerty i imprezy kulturalne. Podczas gruntownego remontu zadbano nie tylko o piękne, zabytkowe wnętrza, lecz także o doskonałą akustykę i oświetlenie. Centrum mieści się na terenie ponad 3000 m2 zrewitalizowanej stalowni i jest mekką dla fanów dobrej zabawy. Ceglane ściany (mające ponad 140 lat!), drewniany sufit i piękny ogród zachwycają zarówno artystów, jak i gości.

Poznaj obszary naszej działalności

akint.services

akint.archi

akint.engineering

akint.energy

akint.spaces