Akint Rules Matter

Dlaczego okresowe pomiary elektryczne są tak ważne?

Bez kategorii

Podstawowe typy przeglądów budowlanych

Podstawowe typy przeglądów budowlanych

W Polsce, właściciele i zarządcy obiektów budowlanych zobowiązani są do przeprowadzania regularnych przeglądów budowlanych, które mają na celu utrzymanie bezpieczeństwa, funkcjonalności oraz estetyki...

Jak wybrać biuro projektowe do aranżacji biura?

Jak wybrać biuro projektowe do aranżacji biura?

Aranżacja biura to nie tylko estetyka, ale również funkcjonalność i wygoda dla pracowników. Wybór odpowiedniego biura projektowego jest kluczowy, aby osiągnąć te cele. W tym artykule przedstawimy, na co...

Potrzebujesz wsparcia w tym obszarze?
Skontaktuj się z nami.

Niemal wszystkie budynki mieszkalne są wyposażone w instalację elektryczną. Pozwala ona na swobodne korzystanie z różnych urządzeń zasilanych energią elektryczną od oświetlenia przez sprzęt RTV, aż po kotły centralnego ogrzewania. Jednak prąd stwarza też zagrożenie dla użytkowników wszystkich sprzętów. Zagrożenie to jest związane z ryzykiem porażenia w razie usterki któregoś z urządzeń albo pożaru w przypadku awarii instalacji i wystąpienia zwarcia. By zapobiec temu niebezpieczeństwu, prawo budowlane przewiduje obowiązek wykonywania okresowej kontroli stanu instalacji elektrycznej. Sprawdźmy, w jaki sposób przeprowadza się tego typu sprawdzenie i co wchodzi w zakres wykonywanych czynności.

Sprawdzanie stanu instalacji elektrycznej

Kontrola stanu instalacji elektrycznej powinna wyeliminować ryzyko związane z jej eksploatacją. Jednak oprócz łatwo dostępnych elementów, takich jak gniazda, włączniki czy rozdzielnice elektryczne obejmuje ona także przewody, które są najczęściej prowadzone w ścianach lub za listwami przypodłogowymi. W związku z tym poza zwykłymi oględzinami są niezbędne również dodatkowe czynności związane z pomiarami.

Podstawowymi elementami sprawdzenia stanu instalacji elektrycznej jest wykonanie szczegółowych oględzin oraz specjalnych prób jej funkcjonowania. W ramach oględzin sprawdza się sposób podłączenia poszczególnych elementów instalacji. Podczas pomiarów dokonuje się pomiaru ciągłości przewodów. Dzięki temu jesteśmy w stanie stwierdzić, że dany przewód nie jest przerwany lub rozłączony, co może mieć szczególne znacznie w przypadku uziemienia. Badaniu podlega również rezystencja izolacji. Polega ona na podłączeniu prąd stałego do badanego przewodu i sprawdzenia, czy jego wartość nie ulega zmianie, której wartość przekracza ustalone zakresy. Jeśli tak jest wskazuje to na upływ prądu, spowodowany obniżeniem skuteczności izolacji.

Poza pomiarami w ramach sprawdzenia stanu instalacji elektrycznej wykonuje się próbę działania wyłącznika różnicowo-prądowego. Prawidłowe działanie tego elementu polega na automatycznym odłączeniu zasilania obwodu po wykryciu upływu prądu. Rolą wyłącznika różnicowo-prądowego jest ochrona przed porażeniem prądem elektrycznym w razie awarii któregoś z urządzeń i wystąpienia przebicia.

W ramach kontroli stanu instalacji elektrycznej kontroluje się też prawidłowe funkcjonowanie wyłączników nadmiarowo-prądowych, czyli tzw. bezpieczników. Ich rolą jest odłączenie napięcia w obwodzie w razie wystąpienia w nim zwarcia.